Nezapomínáme… :: LeteckeMuzeum.eu

Nezapomínáme…

07.05.2013 17:49

V pondělí  6. května se v obci Bělotín uskutečnil pietní akt u pomníku sovětských letců, kteří zahynuli při osvobozovacích bojích 5.května 1945 v troskách svého bitevníku Il-2.

Tragédii, která se odehrála před 68 lety si připomněli zástupci obce Bělotín, atašé Generálního konzulátu Ruské federace z Brna, kluby vojenské historie, občané i školní mládež. Byly vzpomenuty oběti  války a položeny kytice u pomníku před základní školou a na místě havárie sovětského letadla.

Účastníci vypomínkové akce v Bělotíně měli možnost rovněž zhlédnout jedinečnou výstavu věnovanou československým letcům z Východu, která zde byla instalována v prostorách místního muzea zásluhou pana starosty Mgr. Eduarda Kavaly. Výstava  zde bude k vidění minimálně do konce července 2013.

V sobotu 1. června 2013 se v Bělotíně uskuteční tradiční setkání válečných veteránů, které navštíví i samotní letci.

Téhož dne byly položeny kytice i v Suchdole nad Odrou u pomníků padlých RA a politických vězňů, kteří zde zahynuli v roce 1945. Městys Suchdol nad Odrou byl osvobozen 6. května 1945 a v bojích zde padlo 11 sovětských vojáků. Pietních aktů se zúčastnili zástupci městyse, KPS – sekce vojenské historie a KVH Slezsko.