Pomník československého letectva v Příboře :: LeteckeMuzeum.eu

Pomník československého letectva v Příboře

09.05.2011 16:40

Letci se dočkali nového památníku

 

Konec druhé světové války si lidé připomínali na nejrůznějších místech republiky. U této příležitosti byl v Příboře v pátek odpoledne 6.5.2011 slavnostně odhalen regionální Památník československého letectva.

 

Páteční akce přilákala do Příbora nejen bývalé členy 8. stíhacího pluku, který v minulosti působil na mošnovském letišti, ale i na pět stovek místních občanů. O půl čtvrté odpoledne slavnost zahájila Vojenská hudba Olomouc a jedním z vrcholů odpoledne byl průlet dvou stíhacích letounů Gripen.

 

Památník je věnován letcům 22 obcí kraje, kteří zahynuli při výkonu své služby během druhé světové války. Je zároveň jediným v Moravskoslezském kraji, který uctívá památku jedenačtyřiceti vojáků - letců. Na podstavci jednomístného letounu Mig-15, který stojí v ulici Frenštácké od roku 1976, jsou uvedena jména letců regionu Novojičínska, kteří zahynuli během své služby a v dobách míru. „Jejich životní příběhy nás nevracejí jen do let druhé světové války, ale promlouvají i o letech poválečných, o letech, kdy měl komunistický režim ze skutečných vlastenců a hrdinů strach,“ řekl ve svém proslovu příborský starosta Milan Strakoš. Zároveň připomněl, že svým hrdinstvím přispěli ke spojeneckému vítězství a nemalou měrou podpořili politické úsilí o znovuzrození Československé republiky.

 

Uctít památku přijel také velitel vzdušných sil Jiří Verner, který ve městě strávil prvních dvacet let života. „Jsem rád, že tento památník v této podobě v Příboře můžeme společně obdivovat. Viděli jste průlet dvou letounů Gripen, které nahradily zastaralé MIGy, v kterých mnozí z vás prožili své mládí, své nejlepší letecké roky,“ řekl mimo jiné brigádní generál.

 

Svatomír Recman, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje, vyzdvihl příborský památník mezi nejvýznamnější v ragionu. „Mohu říct, že tento památník se zařadí mezi dva nejvýznamnější památníky k obětem druhé světové války. Tím prvním je památník v Hrabyni a tím druhým je od této chvíle památník příslušníků československého letectva zde v Příboře,“ prohlásil.

 

Oslav se zúčastnili i veteráni druhé světové války. Zdeněk Škarvada, devadesátičtyřletý brigádní generál se po celou dobu slavnosti usmíval: Jsem rád, že jsem byl na takovou slavnost pozván!“ Plukovník Vasil Coka byl dojat: „Přesně před šestašedesáti léty mi bylo dvaadvacet let, jsem byl při osvobozování Bystřice pod Hostýnem těžce zraněn. Ještě týž večer mě operovali a zachránili mi život. Je až s podivem, že jsem průstřel plic přežil a mohu taky po tolika letech stát! Moc mě to těší!“

 

Slavnostní den využili k setkání také bývalí pracovníci stíhacího pluku. Mezi nimi byl i Vladislav Matias z Brna. „Já jsem tady nastoupil už po škole v osmasedmdesátém, k osmému stíhacímu pluku jako technik přes leteckou výzbroj a byl jsem tady do roku 1985, kdy se to stěhovalo do Brna,“ zavzpomínal a na závěr dodal: „Je to tady perfektní a líbí se mi to. Je třeba si minulost připomínat a zároveň jsem rád, že se nás sešlo tolik. S některými lidmi jsem se neviděl třicet let.“

 

Rozsáhlá rekonstrukce památníku stála 3,8 milionu korun. Více než jeden milion získala radnice formou dotace od ministerstva obrany, částkou 200 tisíc korun přispěl také Moravskoslezský kraj.

 

Převzato z týdeníku okresu Nový Jičín - REGION č.19

Napsal (edm)

 

Fotografie z otevření najdete na:

https://leteckemuzeum.galerie.cz/5241221-pamatnik-cs-letcu-v-pribore-6-5-2011

Vyhledávání

Kontakt

Správce muzea a průvodce muzeum@suchdol-nad-odrou.cz Kamila Böhmova
605 113 310
724 389 269