Diskuze :: LeteckeMuzeum.eu

Kniha návštěv

Datum: 28.07.2017

Vložil: Jirka

Titulek: Potopený tank?

Dobrý den,

nejedná se zrovna o letadlo, ale jsem z obce Hlubočec, procházely tudy hlavní boje ostrav.-opavské operace a v lese se toho dá dodnes najít značné množství, stačí kopnout do země. V naší obci, resp. v katastru obce bylo několik povrchových lomů na břidlic. kámen, z nichž dva jsou dnes zatopeny. Jako malý kluk jsem často od dědy slyšel, že v jednom z těchto lomů na pokraji lesa by měl být potopený německý tank Tiger a jak se jako malí kluci potápěli k jeho kanonu. Netuším na kolik je toto pravda, jak moc děda uměl vypravovat, ale fakt je ten, že německá vojska tu byly bohatě přítomna za války a zcela určitě se zde pohybovaly tanky Panther, o Tigrech jsem nenašel důkazy. Samotného by mě toto zajímalo a zvědavý jsem více, než dost. Nevěděli by jste o někom, koho by to mohlo zajímat, nebo vás samotné? Asi by stačil někdo s potápěčskou výstrojí, kdo by to prozkoumal. Pokud by vás to zajímalo, pošlu souřadnice lomu nebo obrázek s označením.

Hezký den, Jirka

Datum: 15.09.2017

Vložil: Petr

Titulek: Re: Potopený tank?

Zdravím Jirko,
informace o tancích i další válečné technice jsou vždy zajímavé. V našem muzeu v Suchdole n.O. se nezabýváme pouze letadly, ale obecně vším co je spojeno s válečnými konflikty 1. a 2. světovou válkou. Pozemní vojenská technika mám tedy také není cizí. Podobných informací o utopených tancích, zapadlých v bažinách či zakopaných je v našem regionu velké množství. S nadsázkou lze říci, že svého "Tigra" má každá druhá obec na Opavsku či Hlučínsku. Na druhou stranu je dobré všechny tyto indicie řádně vyhodnotit a v terénu prověřit - potvrdit či vyvrátit. Zdárným příkladem může být např. objevení části sovětského těžkého tanku IS - 2 u Pustějova (viz článek na našich stránkách). Zbývá již jen velmi málo očitých svědků - pamětníků a časem vše může naprosto upadnout v zapomnění. Je třeba konat a prověřovat vše. Zde je to však evidentně práce pro potápěče...

S pozdravem Petr

Datum: 16.04.2016

Vložil: KAMIL

Titulek: Letadlo v Lublickém rybníku

Jinak dnes jste mi udělali velikou radost protože jsem našel článek o letadle v LUBLICKÉM RYBNÍKU.Mám sousedku která nebeský boj Mustangů a Messerschmitů vyděla na vlastní oči,dnes ji je okolo 85 let a rád poslouchám jak vypráví,ale jako ženská jen obecně,nikdy mi nikdo neřekl podrobnosti až ted vím od vás co se nad naší vesnící onoho dne odehrálo,jinak jsem modelář a velký nadšenec zrovna takovích věcí o kterých děláte články,moc díky za vaši práci .Chystám se k vám na návštěvu.

Datum: 16.04.2016

Vložil: KAMIL

Titulek: LETIŠTĚ U LESA BŘEMÍ

Když jsem odcházel na vojnu někde v roce 1996,chodil jsem s dívčinou s Hlavnice.Dívka měla babičku a ta my vyprávěla jak za války museli upravovat rozjezdové a přistavací dráhy pro německá letadla u obce Hlavnice.Nedávno jsem se po internetu pustil do pátrání a o letišti jsem zjistil zajimavé věci .Velkým zdrojem mi byli stránky obce HLAVNICE.

Datum: 23.01.2015

Vložil: Menšík V.

Titulek: Il-2

Dle výpovědí pamětníku leží jeden stroj Il-2 od 948-й шап nedaleko bývaleho letiště Dolní benešov - Bohuslavice ( u statku) Sestřelil ho tam Flak. Kousek od těchto míst byla nalezena část vrtule(list) a kusy plechů....Sestřelen byl 30.3.1945 kolem 10:00 .

Datum: 25.01.2015

Vložil: Bartošík Petr

Titulek: Re: Il-2

Dobrý den pane Menšík,
děkujeme Vám za zajímavou informaci k Il-2 u Dolního Benešova. Pokud nemáte na mysli již objasněný případ havárie Il-2 v Bohuslavicích, v prostoru Dolního Benešova by měli být sestřeleny ještě další dvě Il-2. Po těchto ztracených strojích zatím bezúspěšně pátráme. Za bližší informace k havárii a případné kontakty na pamětníky Vám budeme moc vděčni. Ozvěte se mi prosím na tuto mailovou adresu: bartosik@suchdol-nad-odrou.cz Děkujeme za spolupráci.
S pozdravem Petr Bartošík

Datum: 12.01.2014

Vložil: ondra

Titulek: 311. peruť

Dobrý den,

dostal se mi do ruky letecký deník (Navigator`s, air bomber`s and air gunner`s flying log book), který vedl u 311. peruti plukovník v.v. Soudek v letech 1943-45. Jsou zde stručné záznamy o jednotlivých letech (kdy, na jakém stroji, jméno pilota, účel a doba letu atd.) a deník by tak mohl posloužit jako zajímavý historický pramen pro někoho, kdo se 311. perutí zabývá hlouběji. Zajímalo by mne proto, zda o někom takovém nevíte? Děkuji. kacuro@seznam.cz

Datum: 21.01.2014

Vložil: Petr Stachura

Titulek: Re: 311. peruť

Dobrý večer.
Na tento web jsem se dostal úplnou náhodou a Váš vzkaz jsem objevil také jen náhodou. ale vím jistě, že znám člověka, který se zabývá 311. perutí do hloubky a právě o ní vydal knihu.
Pavel Vančata...., budete-li chtít mu letecký dením poskytnout, myslím, že to neodmítne. Já sám jsem vydavatelem časopisu REVi a Pavla vančatu znám osobně asi 10 let, v REVI publikoval obrovské množství článků o čs. pilotech v RAF, ale nejvíce se zajímá právě o 311.
Kontakty na mne: Petr Stachura, redakce@revi.cz, tel: 732 42 65 75

Datum: 04.11.2013

Vložil: Feldmann

Titulek: Jan Mahr

Zrovna jsem si přečetl, že Jan Mahr zemřel a moc mne to zaskočilo. Ještě jsem se o něm bavil v sobotu v muzeu a bylo mi sděleno, že je nemocen a tohle by mne opravdu nenapadlo. Odešel opravdový znalec letecké historie.
Čest Jeho památce.

Datum: 28.05.2013

Vložil: Alda

Titulek: Il 2

Petře ahoj.
Jak jsme debatovali ohledně té Il 2jky nad Darkovičkama, tak 2.VA pohřešuje v prostoru Kozmic ze 16.3. 45 jeden stroj. Snad jsem nic nepřehlédnul, ale nemohlo by se jednat o posádku : pilot-lejt.Loginov I.A., střelec-star.ser.Muravěv N.I. ? Posádka vedená jako MIA.

Vyhledávání

Kontakt

Správce muzea a průvodce e-mail: muzeum.mm@seznam.cz Kamila Jasaňová
724 389 269
605 113 310

Všechny fotografie naleznete na našem profilu Galerie.cz